جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی نوعی بالابر است که کاربرد آن در انبار ها و سالن های صنعتی برای جابجایی بار و اجسام می باشد.
برای کار با این سازه ، دو ریل به صورت موازی و افقی در سالن مربوطه نصب م یشود و جرثقیل در شش جهت بر روی آن حرکت می کند.
به دلیل ساخت خاص این نوع جرثقیل ها از آن ها بیشتر در سالن های سرپوشیده استفاده می شود.
این نوع جرثقیل ها با الهام از جابجایی اجسام در محیط های باز برای جابجا کردن اجسام و مواد سنگین در مکان های سرپوشیده طراحی شده است.

جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل سقفی تک پل

Single girder overhead crane

این نوع جرثقیل برای دسترسی بهینه در دو جهت طولی و عرضی سالن، گزینه ای اقتصادی و کارآمد به شمار می رود، که قابلیت نصب درسالن ها بصورت رونشین و آویز تا دهانه 40 متر و ظرفیت 25 تن را نیز دارد .

این نوع سازه به دلیل آنکه قابلیت حمل و جابجا کردن بار در جهت های طولی و عرضی را دارد و می تواند تمام محوطه را تحت پوشش قرار دهد از قابلیت و کارایی بالایی برخوردار است.
جرثقیل سقفی تک پل به دو صورت مختلف رونشین و آویز موجود است. نوع رونشین این نوع از جرثقیل ها بر روی ریل نصب شده و می توانند بر روی آن حرکت کنند ، اما نوع آویز آن در زیر ریل به حالت آویزان می باشد.
این نوع جرثقیل ها وزن کمی داشته و قیمت پایین تری نیز دارند و برای حمل بار دارای محدودیت خاصی نمی باشند.
این سازه ها می توانند در مواقع نیاز به وینچ بالابر دسترسی داشته باشند و همچنین محدودیتی از نظر نصب تجهیزاتی مانند مگنت ، چنگک و غیره نیز ندارند.

نمونه جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل سقفی دو پل

Dubel girder overhead crane

جرثقیل سقفی دو پل برای تحمل هرگونه شرایط دلخواه بهره برداری، اعم از گروه کاری بالا سرعت های حرکتی بالا و پایداری مناسب ،دسترسی ایمن به کلیه اجزا جرثقیل جهت تعمیرات سریع و آسان و استفاده از بیشترین ارتفاع سالن، این نوع جرثقیل برای جابجایی بارهای بسیار سنگین و سالن هایی با دهانه بزرگ مناسب ترین گزینه به شمار می رود و تنوع طرح وساخت بسیاری دارد.
این نوع جرثقیل ها به دلیل آن که دارای قدرت و سرعت زیادی می باشند ، می‌توانند توانایی بیشتری در مقابل فشار بار داشته باشند. به همین دلیل می ‌توان توسط این نوع جرثقیل ها بهره برداری بیشتری انجام داد. همچنین این نوع سازه ها با محیط های متفاوت سازگاری داشته و ایمنی بیشتری نیز دارند.
از این جرثقیل ها می توان در صنایع متفاوت استفاده نمود.
در این سازه ها ارتفاع قلاب بیشتر از جرثقیل های تک پل بوده و توسط آنها می توان اجسام سنگین را جابجا نمود.
یکی از مزایای این نوع جرثقیل ها این است که می توان از آنها برای جابجا کردن قطعاتی که نیاز به ایمنی زیادی دارند، استفاده نمود. همچنین می توان از آنها در سالن هایی که عرض زیادی دارند استفاده کرده و اجسام را جابجا نمود.
یکی دیگر از قابلیت های این نوع سازه ها حرکت با سرعت بالا می باشد .